Grupa Skarpa – Biuletyn nr 1

 

           B     i      u      l       e       t      y      n                w     y     d     a     n     i     e        s     p     e    c    j     a    l    n  e

……………………………………..

G Ł O S

……………………………………..

MIESZKAŃCÓW

KoszaliŃskiej Spółdzielni

MIESZKANIOWEJ    NA     SKARPIE

Każdy z nas, drodzy mieszkańcy, przynajmniej raz zastanawiał się dlaczego płaci takie duże opłaty w spółdzielni KSM Na Skarpie. Dlaczego w innych spółdzielniach płaci się dużo mniej za te same przecież usługi. Jaka jest tego przyczyna? Czy w naszej spółdzielni jest wysoko wykwalifikowana kadra zarządzająca? Czy  wykonujemy większą ilość remontów? Czy remonty te wykonywane są rzetelnie? Jaka jest zasada wykonywania remontów? Postanowiliśmy to sprawdzić:

Bierzemy sprawozdanie zarządu oraz sprawozdanie finansowe za rok 2012 i analizujemy: ilość osób zatrudnionych w spółdzielni to 40,24 etatów – pracownicy umysłowi, 6,25 etatów – robotnicy. Łącznie 46,5 etatów. Trochę sporo. No cóż, ale może tyle potrzeba. A czy dużo zarabiają – przecieramy oczy – i niedowierzamy – ponad 3 101 000zł rocznie (str. 8 sprawozdania finansowego). Czy jest to fundusz płac? TAK. To w takim razie ile to na pracownika: liczymy: 3 101 000/12misięcy/46,5 osób = 5 550 zł miesięcznie / na pracownika. Czy jest to jeden z powodów wysokiego „czynszu”?

Większość z nas zastanawiała się również, przynajmniej raz, dlaczego tak dużo płaci za centralne ogrzewanie. Jaki jest tego powód? Czy faktycznie jest to związane wyłącznie z drogą taryfą MEC? Czemu stale rosną opłaty ponoszone „za klatki schodowe”? Czy przypadkiem nie są doliczane żadne dodatkowe koszty? Czy jest to prawidłowo wyliczane. Sprawdziliśmy i to… Ze złożonych sprawozdań Zarządu w sądzie KRS wynika, że Zarząd dolicza do kosztów c.o. rok rocznie ponad 500 000zł kosztów zarządu. Dzięki uprzejmości spółdzielni dotarliśmy do uchwał Rady Nadzorczej, która podjęła wspaniałą decyzję:  doliczmy do każdego mieszkania (50m2) rocznie po 130zł. Jak postanowili tak zrobili…Czy jest to zgodne z prawem??? Sprawdzamy: ustawa Prawo Energetyczne stanowi: art.45a ust.4: (…)Wysokość opłat powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła. Czyli innymi słowy – tyle ile spółdzielnia zapłaci z faktur do MEC – taką kwotą winna obciążyć mieszkańców. Czy tak robi? Niestety stwierdzamy, że NIE.

Drodzy mieszkańcy Często spotykamy ludzi, którzy mówią: trzeba jak najszybciej sprzedać mieszkanie i się stąd wyprowadzić… Nie ma tu przyszłości… Po części rozumiemy takie wypowiedzi oraz bezradność – ale czy to tak powinno wyglądać? Czy to my powinniśmy sprzedawać mieszkania, bo Zarządca nie spełnia naszych oczekiwań. Nastąpiło totalne odwrócenie hierarchii wartości. Pytamy: kto tu jest dla kogo? Czy my jesteśmy dla zarządu czy zarząd dla spółdzielców.

Widząc stan, w jakim znajduje się spółdzielnia, nie mogliśmy już dalej na to patrzeć. Powstała myśl: stwórzmy Grupę Skarpę – której celem będzie  powrót do idei spółdzielczości, gdzie prawdziwą wartością będą jej członkowie, a nie Zarząd – opłacany z naszych kieszeni. To przecież my – mieszkańcy – członkowie – pośrednio ich zatrudniamy. Z przykrością musimy stwierdzić, że Zarząd zapomniał o tej zasadzie.

Grupa Skarpa od samego początku stała się zagrożeniem dla Zarządu. I jak to bywa łatwym sposobem jest oczernienie, manipulacja danymi. Byle za wszelką cenę nie dać się oderwać od żyły złota. Nazywają Nas pieniaczami, awanturnikami, byle tylko osiągnąć swój cel i dalej mieć w RN tych samych członków. Na spotkania Walnego Zgromadzenia przychodzą osoby, których celem zdaje się być przestraszenie starszych, niczemu winnych osób, poprzez wygłaszanie tez, że dążymy do rozbicia spółdzielni, że wyrzucą nas na bruk. Nic bardziej mylnego. Ale wierzymy, ba więcej, jesteśmy przekonani, że jeżeli przyjdzie większość bezstronnych osób to ci ludzie nawet nie będą mieli odwagi wstać. I wówczas, w sposób demokratyczny i praworządny, będzie można przeprowadzić spotkania Walnego Zgromadzenia.

.

3 odpowiedzi na „Grupa Skarpa – Biuletyn nr 1

 1. Marek pisze:

  Za mało w tym wszystkim trzeźwego myślenia, a za dużo taniego populizmu

  • Spółdzielca pisze:

   Gdzie tu populizm? Chyba nasza zwykła spółdzielcza rzeczywistość. Szara i ponura. Wybacz ale liczby pokazują wiele. Jeżeli wszystko jest tak wspaniale i pięknie to dlaczego zarząd ma tak niskie oceny. Zastanawiające prawda?
   Może czas zastanowić się nad tym i wyciągnąć jakieś konstruktywne wnioski?
   Wybacz ale każdy trzeźwo myślący właściciel i gospodarz dba o swoje dobro i interesuje się tym w jaki sposób jest zarządzane. To jego niezbywalne prawo i obowiązek. Może uważasz że jest inaczej?

 2. Grażyna pisze:

  Trzeźwe myślenie to chyba domena ludzi, którzy potrafią liczyć, w tym swoje pieniądze płacone w czynszach co miesiąc. Nie pozwalamy sie okradać w sklepie, w swoim domu to i prezesom miejmy odwagę powiedzieć to prosto w oczy.
  A populizm? gdzie tu populizm? Że ludzie walczą o swoje pieniądze? Pomagasz im w tej walce? To dobrze. To chociaż nie przeszkadzaj, tylko wesprzyj dobrym słowem, bo walczą również dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *